• DROGA SKORPIONA

Rogalin: pałac i park Raczyńskich
Sam pałac oraz kompleks parkowy jest jednym z tych miejsc, które wywarły na mnie ogromne wrażenie i staram się odwiedzać to miejsce regularnie, niezależnie od pory roku. Każdy miłośnik historii, natury i sztuki powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu to wyjątkowe miejsce w Wielkopolsce.


Miejscowość, o której dzisiaj mowa powstała na prawym brzegu Warty i jako wieś sięga rodowodem aż XIII wieku. Rogalin od zawsze słynął z niespotykanego piękna przyrody, a to za sprawą rozległych łąk, rozlewisk oraz słynnych już starych dębów.

Dopiero około 500 lat później miejsce bardzo rozwinęło się towarzysko, a to za sprawą właśnie Kazimierza Raczyńskiego, pisarza wielkiego koronnego oraz starostę generalnego Wielkopolski, a później Marszałka Nadwornego Koronnego. W swym nowym pałacu przyjmował on gości debatujących o kulturze, polityce, czy po prostu codziennym życiu.


Pałac jest świadkiem bardzo bogatej i interesującej historii, a powstał jako siedziba rodowa wspomnianego już wcześniej Kazimierza Raczyńskiego. Na froncie umiejscowiono między innymi stajnię oraz powozownię, natomiast na tyłach znajduje się ogród francuski, którego architekt prawdopodobnie wywodził się z kręgu saskiego.


Rezydencja składa się z głównego budynku oraz dwóch oficyn bocznych o charakterze ćwierćkolistych skrzydeł. W późniejszym czasie postanowiono także rozszerzyć cały kompleks o park krajobrazowy.


Dopiero w XIX wieku wnuk pierwotnego właściciela wybudował kościół-mauzoleum, wzorowany na starożytnej rzymskiej świątyni, Maison Carrée, leżącej we Francji. Aurę tajemniczości dodaje fakt, że w głębi budowli znajduje się krypta.


Od zachodniej strony rozpościera się przepiękny, rokokowy ogród. Spacerując zielonymi labiryntami i mijając mitologiczne bóstwa, możemy wyobrażać sobie jak wiele spokoju oraz relaksu to miejsce zapewniało swoim gospodarzom. Dalsza wędrówka jedynie zwiększa nasz zachwyt, bowiem ścieżka prowadzi wzdłuż nadwarciańskich rozlewisk aż do legendarnych już, liczących setki lat dębów szypułkowych- Lecha, Czecha oraz Rusa.Na tym jednak nie kończy się wkład potomka w poszerzanie i pielęgnowanie wiedzy o Polsce, bowiem sala balowa została wypełniona wszelkiego rodzaju pamiątkami oraz bronią o wielkiej, historycznej wartości. Właśnie w ten sposób powstała pierwsza na ziemiach Wielkopolski izba muzealna, a jej pierwotny wygląd i wyposażenie możemy podziwiać z archiwalnych fotografii.


Koniec XIX i początek XX wieku przyniósł dla pałacu kolejne modernizacje, a tym samym kolejny bezcenny wkład w polską kulturę. Małżeństwo, Edward i Róża Raczyńscy, postanowiło przekształcić salę reprezentacyjną w niesamowitą bibliotekę o neobarokowym charakterze, która mnie absolutnie zachwyciła. Szczególny podziw budzi elegancja i styl całego pomieszczenia, a także pięknie wykonana kołyska.


Nie wolno pominąć jeszcze jednego, bardzo ważnego obiektu, który został zbudowany tu w 1910 roku. Galeria malarstwa, bo o niej mowa, jest położona niedaleko południowej części pałacu w taki sposób, aby nie przeszkadzała w podziwianiu głównej rezydencji, a jej projektantem był Mieczysław Powidzki. Budynek wygląda nowocześnie, a szklany dach oraz górne oświetlenie i ławy położone w centralnych punktach jeszcze bardziej uprzyjemniają podziwianie prac.


Twórca tego wyjątkowego miejsca, Edward Aleksander Raczyński, uchodził za eksperta w tematyce sztuki, a jego misją było eksponowanie zgromadzonych dzieł (swego czasu było ich prawie 500) wszystkim chętnym. W chwili obecnej mamy możliwość podziwiać 250 obrazów, a sam układ ekspozycji został odwzorowany za pomocą zdjęć archiwalnych oraz dedykowanego przewodnika z 1926 roku.


Prawdziwa perełka, a raczej perła, biorąc pod uwagę jej rozmiar, znajduje się w ostatniej sali galerii, która była projektowana i budowana właśnie pod rozmiar tego dzieła. Podkreślając wyjątkowość i niezwykłą wartość każdego ze zgromadzonych tu okazów, to właśnie "Dziewica Orlańska" wywoła na Tobie największe wrażenie. Z jednej strony jest to spowodowane ogromem płótna (484 × 973 cm i ponad 47 metrów kwadratowych powierzchni), które zajmuje całą ścianę, a z drugiej szczegółami na nim zawartymi.Obraz powstał w 1886 roku i jest największym dziełem, które wyszło spod pędzla Jana Matejki, niestety także dziełem dosyć zapomnianym. Stało się tak za sprawą nieprzychylnych opinii krytyków tamtych czasów, a także przemijającej mody na malarstwo historyczne, które w tym przypadku nie prezentowało nawet wydarzeń z dziejów Polski. Piękno potrafił jednak dostrzec sam Edward Raczyński, który postanowił zakupić obraz w 1897 roku i w ten sposób mamy szansę podziwiać płótno wśród rogalińskich krajobrazów. Mała ciekawostka dotycząca renowacji, bowiem środki na ten cel uzyskano poprzez sprzedaż wirtualnych fragmentów "Dziewicy Orleańskiej".


Okres międzywojenny to wciąż czas towarzyskich spotkań w pałacu, a to za sprawą Ambasadora RP w Rumunii i ówczesnego Wojewody poznańskiego, Rogera Adama Raczyńskiego. Dopiero wybuch II wojny światowej spowodował, że tak niesamowite i piękne miejsce zostało przeznaczone na siedzibę Hitlerjugend Gebietsfuhrerschule. Dalsze losy miejsca to ośrodek kolonijny oraz szkoła, a dopiero w roku 1949 Odział Muzeum Narodowego w Poznaniu.


Obecny wizerunek i stan całego kompleksu pałacowo-parkowego zachwyca i olśniewa wręcz bajkową aurą, a to za sprawą gruntownej rewitalizacji oraz ogromnego wysiłku ludzi, którzy do tego dążyli. Podziękowania należą się również ostatniemu męskiemu potomkowi bohaterów dzisiejszej historii, prezydentowi RP na Uchodźstwie, Edwardowi Bernardowi Raczyńskiemu, z którego inicjatywy w 1991 roku powstała Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu.Jeżeli mieszkasz w okolicach Rogalina, zdecydowanie powinieneś zaplanować najbliższy weekend, zabrać rodzinę oraz przyjaciół i odwiedzić to niezapomniane miejsce. Jeśli jednak dzieli Cię większa odległość, plan pozostaje bez zmian, a ja zapewniam Cię, że będzie warto.


Źródło: https://mnp.art.pl/
73 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie